Moja Muzyczna Biografia - część 3

2003 - 2005

Przesuń w dół
1000

WSPÓŁPRACA PRODUCENCKA Z ANDRZEJEM MROWCEM | KARPOWICZ FAMILY | ZESPÓŁ ACAPULCO | THOMAS „DZIEŁO” | TATUASH

Andrzej Mrowca poznałem już w czasie nauki w Liceum Muzycznym. Co prawda nie chodziliśmy do tej samej szkoły ale spotykaliśmy się na festiwalach muzycznych. Andrzej był wtedy bardzo wziętym gitarzystą i grał w różnych projektach muzycznych. W latach 90 otworzył Agencję Koncertową „KONKRET”, która bardzo prężnie działa do dziś. Przez agencję Andrzeja zagraliśmy mnóstwo koncertów „Fun-Tastic” i nie tylko. 

W 2003 roku Andrzej zaproponował mi „muzyczną” współpracę. A dokładnie aranżowanie, nagrywanie i produkcję jego kompozycji, które pisał dla wielu znanych gwiazd muzyki rozrywkowej. 

Na tzw „próbę” wyprodukowałem jeden z jego utworów „Wszystko mogę Ci dać”, który zaśpiewała Iwona Węgrowska w duecie z Marianem Lichtmanem  z zespołu Trubadurzy. Andrzejowi bardzo spodobała się moja „robota” i zaczęło się. 

Przez 5 kolejnych lat wyprodukowałem dla niego około 150 piosenek dla takich wykonawców jak: Iwona Węgrowska, Mr Magister, Krystyna Giżowska, Andrzej Rybiński, Marian Lichtman, Danuta Błażejczyk, Magda Durecka, Jurek Różycki, Iwona Niedzielska, Barbara Książkiewicz, Roman „Pazur” Wojciechowski, Jarosław Woźniczka – Garden Party, zespół Dwie Korony, Czesław Żemła, Renata Niedbał – Monaliza, zespół Mythos, zespół Swojskie Szlagry, zespół DeJaVu, zespół deFacto, zespół Revers, zespół Baba z Chopym, „Barowicze” – uczestnicy programu BAR na Polsacie i wielu, wielu innych.

W tym miejscu chciałem się z Wami podzielić taką ciekawostką. Z racji że z Andrzejem mieszkaliśmy kilkadziesiąt kilometrów od siebie to wymyśliliśmy sobie specyficzny sposób współpracy. Andrzej dzwonił do mnie i przez telefon śpiewał mi piosenkę, grając na gitarze, Ja po drugiej słuchawki, nagrywałem to mały „kasetowy” dyktafon. Następnie odsłuchiwałem i żeby nie było wątpliwości co do akordów użytych w piosence (jakość połączeń stacjonarnych i dyktafonu nie była zbyt powalająca) dzwoniłem do Andrzeja i ustalaliśmy właściwą wersję. Omawialiśmy formę, ilość zwrotek, refrenów, wstępu, zakończenia i stylu. Ustalaliśmy czy będą nagrywane żywe instrumenty itd. Ja robiłem wstępny aranż i wysyłałem Andrzejowi. Po akceptacji umawialiśmy się na nagranie z wokalistą. Po nagraniu Andrzej dogrywał gitary i ewentualnie jakieś inne żywe instrumenty. Potem mix, mastering i gotowa produkcja na płycie CDR trafiała do zamawiającego. Do wszystkich tych piosenek został także produkowany teledysk, który potem można było oglądać w telewizji. 

Dzięki tej współpracy poznałem wielu wspaniałych ludzi, wokalistów, instrumentalistów, managerów i producentów. Do dziś z wieloma współpracuje.

Rok 2003 to również kolejna płyta zespołu Karpowicz Family „VIVA MEXICO”, na której znalazł się cztery moje kompozycję i produkcje: „Droga bez powrotu”, „Dla przyjaciół”, „Ostro do przodu” i „Karamba” 

ACAPULCO, to zespół muzyczny, którego stworzenie zaproponował mi wcześniej wspomniany już Andrzej Mrowiec. Organizował on koncerty i wiedział, że na tym rynku jest właśnie zapotrzebowanie na zespół wykonujący włoskie przeboje, po prostu covery największych hitów. Ale żeby było ciekawiej, to wymyśliłem, że będą to włoskie hity w tanecznych rytmach. I przerobiłem znane piosenki na styl dance. Do współpracy zaprosiłem Anię Piech i Mariusza Garbacza jako wokalistów a na saksofonie przygrywał im Mariusz Szkutnik. W tym składzie zagrali mnóstwo koncertów. W późniejszym czasie skład ulegał zmianie ale zespół grał koncerty do 2019 roku. 

Skład zespołu od 2010 roku

Fragment występu zespołu ACAPULCO na koncercie „Imitation Party Show” w telewizji TVS

W połowie roku 2003 Tomek Machlik – THOMAS zlecił mi zmiksowanie jego solowej płyty pt: „Dzieło”

Dostałem sesję ze studia w postaci śladów. Tracki bębnów wymagały „podmianki” na lepiej brzmiące sample. Pozostałe ślady instrumentów i wokali przeszły małą kosmetykę. Przygotowałem wszystko i zmiksowałem. 

Praca nad tym materiałem przyniosła mi wiele satysfakcji i dała mi niezłą szkołę. Wtedy pierwszy raz „pokładałem” sample dźwiękowe pod nagrane na żywo bębny. Wszystkie instrumenty zagrane były również na żywo więc miałem możliwość zmiksowania całego żywego bandu po raz pierwszy w życiu. Niesamowita przygoda. 

Wiosną, wspólnie ze znajomymi z branży powołałem do życia następny zespół coverowy o nazwie TATUASH. Był to duet dwóch wokalistek na wzór bardzo modnego wtedy TATU. Dziewczyny z TATUASH ubierały się dokładnie tak samo i śpiewały w języku rosyjskim. Grały koncerty w klubach i na imprezach plenerowych. Latem pojechaliśmy nawet na Festiwal Zespołów Coverowych do Ustronia Morskiego gdzie TATUASH zajął pierwsze miejsce. Nagraliśmy nawet płytę pt: ONA I JA, którą wydała Firma STD z Warszawy.

1000

HANUTA | MAMBO BLUU | PŁYTA „KOLĘDOWAĆ MAŁEMU”

Jacka Krupę poznałem w czasach współpracy z firmą „Kamerton”. Śpiewający trębacz – tak o nim mówiono. 

W 2004 roku Jacek postanowił ze swoim zespołem HaNuta wydać płytę. Aranżacje, nagrania, mix i mastering powstały u mnie. Napisałem nawet kilka piosenek, w tym tytułową „Wszystko jest możliwe”

Płyta odniosła wielki sukces. Jacek zapowiedział, że nasza współpraca na tej jednej płycie się nie zakończy. Trzy lata później wspólnie pracowaliśmy na kolejną. Ale o tym później. Z Jackiem i Olą – żoną i wokalistką zespołu HaNuta przyjaźnimy się do dziś. Jacek aktualnie ma swoje studio nagrań – cieszę się że mogłem go zainspirować.

W roku 2004 we spółpracy z Andrzejem Mrowcem powstał mój kolejny zespół coverowy MAMBO BLUU.

Dziewięcio-osobowy skład: wokalista, dwie chórzystki, sekcja dęta – trąbka, puzon i saksofon, dj oraz dwie tancerki. Na scenie robiliśmy piorunujące wrażenie. Graliśmy mnóstwo koncertów organizowanych przez agencję Konkret, na których wykonywaliśmy covery w stylu mambo i latino. 

Kilka miesięcy później Andrzej Mrowiec napisał dla nas piosenkę. Ja zrobiłem aranżację, nagranie i powstał nasz pierwszy i jedyny singiel pt: „Mambo Bluu”

Nakręciliśmy do niego teledysk, który był emitowany w TVP 3 Katowice kilkadziesiąt razy.

Jesienią we współpracy z ESKA Zabrze i szkolnym zespołem dziecięcym MINI BABKI prowadzonym przez Annę Piech zrealizowałem płytę kolędową pt: „Kolędować małemu”

1000

KARPOWICZ FAMILY | MIREK JĘDROWSKI | BIESIADA POLSKA

Po sukcesie poprzednich dwóch płyt, Zbyszek Karpowicz zgłosił się do mnie z propozycją napisania piosenek na jego kolejną, trzecią płytę pt: „Już taka jesteś”. Od słowa do słowa i cztery moje kompozycje wylądowały na krążku:

  1. Byle do lata
  2. Czas na marzenia
  3. Nasz pasterz
  4. Wiosny czas

Teksty do tych piosenek napisał Edek Sikora – znany na śląskim rynku tekściarz, piszący dla wielu zespołów. W 2012  roku napisał tekst również dla mnie, ale o tym dowiecie się później.

Na płycie Karpowicz Family „Już taka jesteś” znalazły się oprócz moich kompozycji również moje aranżacje, nagrania i produkcje.

W międzyczasie rozpocząłem pracę na kolejną płytą Mirka Jędrowskiego „Póki świeci u Ponboczka lampka”.

Na krążku tym znalazły się trzy piosenki, które miałem przyjemność wspólnie z Mirkiem skomponować”

  1. Witamina
  2. Gdziekolwiek to jest
  3. Bądź jak ptak 

Wszystkie wokale nagraliśmy w moim studio. Zająłem się również aranżacjami, miksem i masteringiem.

Latem postanowiłem powołać do życia zespół „BIESIADA POLSKA”. Na koncertach wykonywaliśmy największe biesiadne hity. Obstawialiśmy dożynki, dni miast i święta kartofla. W późniejszych latach zmieniliśmy nazwę na Kabaret Biesiadny Biesiada Polska i nakręciliśmy klip do autorskiej piosenki ale o tym napisze później.