Moja Muzyczna Biografia - część 4

2006 - 2008

Przesuń w dół
1000

BAJERY | KOŁYSNAKI CZ. 2

Na początku roku 2006 rozpocząłem współpracę kompozytorską i producencką z Bogdanem Szula z zespołu Bajery.

Owocem były trzy płyty. Pierwsza z nich wyszła około czerwca 2006 pod tytułem PRZYJACIEL OD SERCA. Skomponowałem wszystkie piosenki na tym krążku. Teksty napisał Bogdan. Aranżacje, nagrania, mix i mastering to moja robota. 

Pamiętam, że aranżacja tytułowej piosenki była przełomem w muzyce zespołu Bajery. Pierwszy raz w ich piosence słychać było dużo elektronicznych i nowoczesnych brzmień. Bardzo spodobało się to fanom zespołu, dlatego w tym kierunku szliśmy z kolejnymi piosenkami.  Wydawcą była firma ESKA z Zabrza.

W 2006 pojawiła się u mnie dodatkowa pasja – film.

Kupiłem kamerę, program do montażu i postanowiłem kręcić teledyski. Pierwszy z nich nakręciłem właśnie dla zespołu BAJERY do piosenki „To moje echo”. Pojechaliśmy do Ustronia do hotelu Belweder. Po drodze pogoda nie była zbyt dobra, padał deszcz. Dojechaliśmy na miejsce, rozłożyliśmy sprzęt i wyszło piękne słońce. Pogoda pozwoliła nam nakręcić całkiem niezły teledysk.

W drugiej połowie roku przyszedł czas na produkcję drugiej części „Kołysanek dla bobasa” dla Firmy M.T.M.

1000

BAJERY | LEMAN | | HANUTA | MIREK JĘDROWSKI

Pierwsza płyta zespołu Bajery odniosła wielki sukces więc razem z Bogdanem poszliśmy za ciosem i zaczęliśmy pisać piosenki na kolejną, drugą płytę – Bogdan piszą teksty a ja muzykę. Jak to często bywa, trudno jest napisać drugą płytę kiedy pierwszy byłą hitem. Ale staraliśmy się mocno i chyba się udało. Na płycie „ Tam kaj moje serce” znalazło się 14 nowych piosenek a w tym kilka hitów.

I wzorem poprzedniego krążka, również zamieściliśmy cztery piosenki w wersjach karaoke, żeby nasi fani mogli śpiewać razem z nami.

Największym przebojem z tej płyty okazał się piosenka „Róża miłości” do której również miałem przyjemność nakręcić teledysk. W momencie pisania tego tekstu (październik 2022) klip ten ma prawie półtora wyświetleń na YouTube tylko na moim kanale oraz setki tysięcy na innych kanałach.

Wiosną postanowiłem napisać piosenkę dla siebie. Tak, dokładnie dla siebie. Dotychczas pisałem głównie dla innych. W branży muzycznej znajomi mówili na mnie LEMAN. Więc napisałem piosenkę dla Lemana „Dlatego przytul mnie. Nakręciłem teledysk, który emitowany był w Polsacie i w TVP 3 Katowice. 

Pod koniec roku poszedłem za ciosem i napisałem dla siebie  piosenkę świąteczną pt: „Święta Święta Święta”. Piosenka tak bardzo spodobała się w branży, że została wydana na wielu świątecznych składankach.

W tak zwanym międzyczasie napisałem i wyprodukowałem piosenki dla wokalistki o pseudonimie OLA oraz dla zespołu DejaVu. Wyprodukowałem również teledyski do tych piosenek.

Rok 2007 to również kolejna płyta zespołu HaNuta. Oczywiście nie mogło na niej zabraknąć mojej „ręki”. Zaranżowałem dwie piosenki i zająłem się masteringiem wspólnie z Jackiem, który już wtedy dużo uczył się o produkcji muzycznej aby w przyszłości otworzyć swoje studio.

„Czas na spowiedź” to tytuł piosenki, którą napisałem dla Mirka Jędrowskiego. Znalazła się na płycie pt: „To już 10 lat”

1000

MONIKA BORYS | MARIUSZ KALAGA | SINGIEL „MANIANA” | ANGELIKA SZULA | „MURZINY TAŃCUJOM”

Wiosną poznałem Monikę Borys. Przedstawił mi ją Jurek Macoła, który jednocześnie zaproponował, żebym napisał i wyprodukował dwie piosenki, które razem z piosenkami  Jarosława Kukulskiego i Piotra Kominka miały znaleźć się na singlu „Co ty królu złoty”. Ostatecznie na płycie znalazła się jedna moja kompozycja i dwie aranżacje.

Współpraca z Moniką szła tak dobrze, że rozpoczęliśmy pracę nad kolejnymi piosenkami, które docelowo miały znaleźć się na płycie CD. Dzięki naszej współpracy osobiście poznałem Jarka Kukulskiego – męża Moniki, który został moim tzw. „polecającym” mnie do bycia członkiem nadzwyczajnym organizacji ZAiKS. 

Żeby starać się o członkostwo trzeba było spełnić kilka warunków: mieć zarejestrowanych 20 piosenek, wpływy z tantiemów za poprzedzający rok w wysokości minimum 2000 zł i dwóch członków wprowadzających. Drugim został Andrzej Mrowiec. 

I tak oto stałem się nadzwyczajnym członkiem ZAiKS. Kilka lat później „awansowałem” na członka zwyczajnego, którym jestem po dziś dzień.

Latem, napisanie piosenki zaproponował mi Mariusz Kalaga. Skomponowałem numer „Co tu jest grane?”, który znalazł się na płycie Mariusza pod tym samym tytułem.

Nakręciłem i zmontowałem również teledysk do tej piosenki. Kilka tygodni póżniej okazała się ona jednym z najbardziej ulubionych i słuchanych piosenek Mariusza.

W wakacje wpadłem na pomysł, żeby napisać piosenkę o randce nieśmiałego chłopaka. Powstała „Herbatka”. Zaśpiewałem ją osobiście i wymyśliłem projekt o nazwie MANIANA.

Zespół składał się ze mnie, DJ-ki i dwóch tancerek. Graliśmy koncerty, wydaliśmy singla i nakręciliśmy dwa teledyski.

Dwa lata póżniej zmieniłem nazwę zespołu na bardziej kontrowersyjną Dr MANIANA. I zaczęła się wielka kariera. Ale o tym napiszę później.

W 2008 roku ukazała się solowa płyta wokalistki zespołu Bajery – Angeliki.

Miałem wielką przyjemność skomponować wszystkie piosenki na tą płytę. Do tej produkcji podszedłem troszkę inaczej, postanowiłem że będą to piosenki o bardzo nowoczesnym brzmieniu. Jestem bardzo dumny z tej płyty i uważam, że to jedna z najlepszych moich życiowych produkcji.

Niestety do płyty nie powstały profesjonalne teledyski, a szkoda. W sieci pojawiły się jednak „klipy” zrobione przez internautów. Udostępniam tutaj żebyście mogli posłuchać piosenek (nie zwracajcie uwagi na obraz)

We wrześniu napisałem piosenkę dla ANNY P. „Sen się spełnił” oraz osobiście nakręciłem do niego teledysk

W listopadzie 2008 roku dostałem propozycję z telewizji TVP3 Katowice napisania piosenki w języku śląskim oraz wyprodukowania do niej teledysku. Jako że ja osobiście nie za bardzo posługuję się gwarą śląską poprosiłem o pomoc mojego kumpla ze studiów i mieszkańca Zabrza, Zbyszka Nowakowskiego. Po wspólnej „burzy mózgów” powstał projekt DE FACTO i piosenka „Murziny tańcujom”. Liderem zespołu został kolega Zbyszek, który zmontował zespół z udziałem swoich nuzycznych znajomych.

Oprócz Zbyszka Nowakowskiego w grupie występowała Agnieszka Kulik, Maja – mająca przodków z Wietnamu oraz Eli – raper pochodzący z Jamajki, którego zastąpił wkrótce Nigeryjczyk Simon Nurudeen Adedayo – raper, grający też na perkusji i na akordeonie oraz gościnnie – wokalista z USA Chris Tuesday.

Tego roku kolejną płytę pt: „ Moje przeznaczenie” wydał Karpowicz Family. Znalazła się na niej jedna moja kompozycja „Znów razem Ty i ja”. Piękna piosenka, którą Zbyszek zaśpiewał w duecie z Beatą Schymansky – polką mieszkającą w Niemczech.

Do piosenki tej powstał również teledysk.

Podczas nagrań tego duetu dowiedziałem się, że Beata pisze bajki dla dzieci w języku niemieckim. Powiedziała mi, że chciała by również nagrać swoje solowe piosenki.

Od słowa do słowa i napisałem dla niej kilka nutek, które nagraliśmy kolejnego roku.