Moja Muzyczna Biografia - część 5

2009 - 2010

Przesuń w dół
1000

„JAK ZDOBYĆ ŻONĘ” | DE FACTO | SZPAJZA | DUO BAJERS | MAC OS | PRESONUS

Rok 2009 zacząłem od napisania piosenki na Walentynki, na zlecenie Mirka Jędrowskiego, który to zadedykował tą piosenkę swojej żonie Bożenie. Nosiła bardzo ciekawy tytuł „Jak zdobyć żonę”.

Solówkę na saksofonie zagrał Krzysiek Kapel, którą dostałem na pendrive w postaci „tracku”. To były czasy kiedy zaczynało się nagrywać w domu – jeżeli ktoś miał takie możliwości oczywiście – i przynosiło do studia, lub wysyłało gotową ścieżkę. 

Do piosenki tej powstał również piękny teledysk.

Wiosną dokonał się przełom w moim studio. Przesiadłem się z Windows na Mac OS. Stało się dlatego że oprogramowanie studyjne tzw. DAW, które używałem w postaci programu LOGIC niestety przestało być wspierane przez Microsoft. Kolejne wersje były tylko na Mac OS. 

Nie chciałem się „przesiadać” na inny program więc zmuszony byłem kupić nowy komputer Apple. Moja praca przeniosła się na „wyższy” poziom. Zakupiłem też nową kartę muzyczną PRESONUS FIREPOD FP 10, którą używam do dziś.

Na nowym sprzęcie energia do pracy również nabrała większej mocy. 

Napisałem dwie kolejne piosenki dla zespołu DeFacto:

  1. Gryfy pieron
  2. Mama

Do piosenek tych również nakręciłem teledyski. Muszę tutaj napisać, że pomysły na te klipy to w większości dzieło Zbyszka Nowakowskiego – lidera zespołu. Każdy klip, który razem zrobiliśmy, oprócz pokazania wokalisty i członków zespołu ma również opowiedzianą fajną historię. Zdjęcia do tych teledysków trwały po kilka dni i odbywały się w wielu ciekawych miejscach. Warto te klipy zobaczyć.

We wrześniu 2009 dostałem propozycję z Telewizji TVS napisania muzyki do czołówki programu kulinarnego prowadzonego przez Remigiusza Rączkę „Kuchnia śląska”. Program był w gwarze śląskiej więc tekst również trzeba było napisać po śląsku. Doskonale zajął się tym Andrzej Andrzejewski i napisał:

„Bez tydziyń żymlok

We świynta gąska

Kuchnia śląska

O kuchnia śląska”

Do nagrania śladów wokalnych zaprosiłem Zbyszka Nowakowskiego z DeFacto, Bogdana i Angelikę Szula z Bajerów. Ta dwudziesto sekundowa czołówka tak spodobała się producentom programu, że postanowiliśmy dopisać zwrotki i nagrać całą piosenkę. Wyszło super. Nakręciliśmy nawet teledysk w gliwickiej restauracji „Chata Polaka”.

Projekt ten został nazwany SZPAJZA.

W tym roku również zaaranżowałem piosenkę Krysi Giżowskiej „Złote obrączki” dla Mariusza Kalagi. Stworzyłem zupełnie nową wersję tego hitu. Mariusz zamieścił ją na płycie „Pół na pół”

Końcówkę roku spędziłem na produkcji płyty dla zespołu DUO BAJERS. Zaaranżowałem, nagrałem i zmiksowałem wszystkie utwory. Krążek nosił tytuł „Do góry gowa” i wydał ją Janek Musialik z Firmy Promus.

1000

KOKOT LOTO | KARPOWICZ FAMILY | PEACE OF MIND | SWEET GIRLS | MIREK JĘDROWSKI

Rok rozpocząłem od napisania piosenki „Kokot loto” dla zespołu DeFacto. Teledysk nakręciliśmy w hotelu PIRAMIDA w Tychach. Był to kolejny singiel zapowiadający debiutancką płytę zespołu.

W teledysku gościnnie wystąpili „Pyskula” i „Maruda” – moi znajomi ze „Szkoły klaunów”, którzy wcielili się w rolę „loży szyderców”. W klipie użyłem wielu efektów specjalnych, które zostały dodane podczas montażu.

2010 to również kolejna płyta Zbyszka Karpowicza z Karpowicz Family. Na krążku pt: „Nektar szczęścia” znalazło się 5 moich kompozycji:

  1. Nektar szczęścia
  2. Na grilla
  3. Bal do rana
  4. Nasza straż pożarna
  5. Ra Ra Ra

„Peace of mind” – pod tym tytułem chowa się coś specjalnego. Nad tą płytą rozpocząłem pracę w 2010. W momencie pisania tej historii (rok 2022) jeszcze nie jest skończona. Ale myślę że skończę ją niebawem. Będzie to suita z muzyką instrumentalną, relaksacyjną przeplatana moimi piosenkami nigdzie nie opublikowanymi.

Ale o tym opowiem jak płyta się ukaże.

Teraz o zespole SWEET GIRLS. Założyłem go wspólnie ze znajomą, właścicielka agencji modelek GABRIELA MODELS Gabrysią Kukla. Zespół składał się z wokalistki i czterech tancerek, które na scenie wykonywały największe światowe przeboje. Koncerty Sweet Girls to był niesamowity spektakl, z pięknymi strojami, tańcem i pokazem mody. Dziewczyny występowały na koncertach w całej Polsce.

Dla SWEET GIRLS napisałem piosenkę „Tańcz Tańcz Tańcz”. Nagraliśmy ją też w języku angielskim. Dlatego nakręciłem dwa teledyski, które emitowane były w Polo TV w Polsacie i TVP 3 Katowice.

W 2010 roku Mirek Jędrowski wydał swoją kolejną płytę, na której znalazły się dwie moje produkcje:

  1. Jak zdobyć żonę
  2. Nasza klasa

Obydwie te piosenki stały się wielkimi przebojami.

Jesienią napisałem kolejną piosenkę dla zespołu Bajery pt: „Miłość do śląskiej ziemi”, do której został również nakręcony klip. Premiera tej piosenki odbyła się podczas koncertu w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Również w tym roku poznałem Noela Ndaty (zmarł w 2021 roku), czarnoskórego muzyka, z którym wspólnie stworzyliśmy dwa coverowe bandy: BLACK FUSION oraz BONEY M IMITATION. Zagraliśmy razem mnóstwo wspaniałych koncertów.

Jednak naważniejszym dla mnie projektem coverowym stał się band ABBBA IMITATION. Pierwszy skład zespołu to Izabela Fojcik, Anna Jankowska, Jakub Łęcki i ja. Zagraliśmy razem setki koncertów w Polsce i w Niemczech.

Zespół istnieje do dziś ale przeszedł wiele zmian personalnych. Aktualny skład to: Joanna Lemańska jako Anni – Frid, Amelka Lemańska jako Agnetha, Michał Kubik jako Bjorn i oczywiście ja jako Benny.